facebook twitter linkedin vcard picasa

Laczkó Péter erdész

A palacsintás király és Laczkó Péter

Alsómocsoládon található Naprendszerünk 2 566 830 000-ad arányban kicsinyített modellje, és ha elindulunk a tanösvényen, akkor minden egyes méter 2,5 millió kilométerrel lesz egyenlő a sétánk során. A tanösvény végén, a kilátótól pár méterre északra áll egy fából faragott szoborkompozíció. Két külön betonalapon és fatörzseken áll három alak: egy hölgy, egy férfi és egy kutya. Az egész címe: "A palacsintás király". A mese lényege: "A király palacsintasütő-versenyt hirdet a környék lányainak. Elképzelése szerint annak adja a fiát, aki a legjobb palacsintát süti. Ahogy az ilyenkor a mesében lenni szokott: a vállalkozó szellemű lányok mind kudarcot vallanak. De nem így Kökényszemű Katica, aki végül megnyeri a versenyt. S itt jön az igazán mesei fordulat: neki azonban nem kell a királyfi... Mindeközben Derelye, a gonosz szakács és bandája sorra dönti romba az országokat. Most éppen Dínom-dánom ország éléskamráját fosztják ki, de Éliás királyfi elhatározza, hogy véget vet a pazarlásnak, a tolvajlásnak. Segít neki Csöröge, a hűséges bolond. A végén természetesen elrendeződnek a konfliktusok, s úgy záródik a történet, ahogy záródnia kell: boldog véggel."

Itt a dombtetőn láthatjuk Kökényszemű Katicát, kezében kis kosárkájával. Mögötte ott áll a daliás királyfi, az álruhás erdész, aki akár Laczkó Péter is lehet, aki csak sóvároghat Katica után, mert az távolabb áll tőle, sőt hátat fordít neki. A mesében és a belőle készült mesejátékban említik a "mocsoládi erdőkerülőt" (az álruhába bújt királyfit), ezért a falu hagyományként tekint a történetre.

Laczkó Péter minden gyereknek ajánlja a"Palacsintás Király Fesztivált", Palacsintás király rajzversenyt, filmvetítést és vetélkedőt.